« Home/New DarkSkin RSS Sitemap
         
help.ee
Cokini kiilfiltrid

Remark: allolev info põhineb isiklikel kogemustel.

Sujuva üleminekuga neutraalhall kiilfilter (ND Grad ehk Graduated neutral density filter) on maastikupildistamisel väga abiks, tegelikult isegi möödapääsmatu, aidates tasandada taeva- ja maapinna valguserinevusi. Seda eriti õhtuse- ja hommikuse taeva puhul, päise päeva ajal tuleb kiilfiltrite kasutamisse suhtuda mõõdutundega.

Allolev pilt on hea näide: isegi sombuse ilmaga muudab kiilfilter tulemust kardinaalselt, kusjuures pildil kasutatud filter on vaid 1 stopi tugevusega (Cokin P120).  Sisuliselt kõigil oma maastikupiltidel olen kasutanud kiilfiltrit, reeglina ND4 või ND8.

Ostusoovitused algajale

 1. Kõigepealt P-seeria komplekt: rõngas + filtrihoidja (vt joonist), vastavalt oma objektiivi filtrimõõdule. Näiteks 58mm.

 2. Seejärel filtrid (filtrid ei sõltu objektiivi filtrimõõdust), näiteks Neutral Grey Medium ND4 on paras (2 stoppi), kui kontrastid taevas pole väga tugevad (pole tugevat päikesevalgust), Neutral Grey Soft ND8 on hea aga erksama taeva tumendamiseks. Vajadusel saab mõlemad korraga ette panna, kuigi Cokini puhul pole see eriti soovitatav - tegu siiski odavama otsa plastikfiltritega. 

Ise kasutangi neid kahte vastavalt vajadusele, lisaks säri aeglustamiseks (ja peegelduste vähendamiseks, taeva kontrastide jaoks) ringpolarisatsioonifiltrit (mis annab umbes 2-3 stoppi aeglasema säri ehk näiteks 1 sek asemel 4 sek (1sek x 2 x 2 = 4sek) ning Neutral Grey G2 Full ND8 (filter mille üleminek on otsast otsani terve filtri ulatuses, väga soovitatav filtrimudel), mis annab omakorda 3 stoppi aeglasema säri ehk kui eelmisest saime kätte 4 sekundit siis siit 4sek x 2 x 2 x 2 = 32sek. Seda võib juba aeglaseks säriks nimetada.

Lisainfot, mõned nipid

 • Vaata ka: Cokini gradatsioonifiltrite võrdlustabel
 • Vaata ka: Wikipedia: Graduated neutral density filter
 • Vaata ka: Jaanus Järva: "Filtrite kasutamine looduse pildistamisel"
 • Cokin on odavama otsa plastfilter. Kallima kraami markideks on näiteks "Lee" (neid müüakse ka Eestis) ja "Singh-Ray"
 • Lainurkobjektiivide kasutajale: kui kasutad näiteks Sigma 10-20 ülilainurkobjektiivi, jääb Cokini filtrihoidja alates 12-13mm-st nurkades näha, seda enam kui ka pola- või uv-filter ees on. Lahendus: võta rauasaag ja sae ära filtrihoidja 2 välimist pilu. Tulemusena saad tunduvalt laiemat nurka kasutada.
 • Pildistamisel jälgi pildi histogrammi, sest sõltuvalt filtri asendist objektiivi ees või kaamera säri hõlpsalt mööda mõõta.
 • Hoia alati kaasas puhastuslapp ja jälgi filtriklaasi puhtust. Kiilfiltrid, eriti Cokini omad ja eriti udu, vihmase ilma või tormilainete puhul määrduvad kergelt.
 • Algajale maastikupildistajale: maastiku puhul keera ava suhteliselt kinni, näiteks f16 peale, siis on terav nii esiplaan kui silmapiir. Võid ka ava päris kinni lükata, näiteks pikema säri saamise eesmärgil kuid arvesta, et enamike objektiivide teravus hakkab täiesti kinnise avaga veidi kannatama. Kasuta kindlasti statiivi ja juhtmega pulti!
 • Kui sul kiilfiltrit pole, aitab hädapärast ka digikiil ehk Digital Graduated ND Filter. Sellega peab siiski ettevaatlik olema.


Copyright foto.ok.ee :: See leht eksisteerib vaid arhiivi eesmärgil :: Visits: