« Home/New DarkSkin RSS Sitemap
         
help.ee
Canon 50mm f1.8 ja Kenko vaherõngad

Kuigi kasutan makropildistamiseks spetsiaalset makrotoru Sigma AF105 F2.8 EX DG MACRO, tekkis huvi, mis juhtub siis kui Kenko vaherõngaste komplekt keerata ette Canon 50mm F1.8 objektiivile. 

 

Viimane (50mm Canon) on muide uskumatult hea hinna (alla 2000kr) ja kvaliteedi suhtega objektiiv. Mitte küll eriti kiire (umbes kit-objektiivi kiirusega), kuid nõelterav ja väga hea valgusjõuga: F1.8. Järgmine tase on juba Canon 50mm 1.4, kuid ka hind on vastav.

 


Kõigepealt üks teada fakt: vaherõngaste kasutamisel kaob ära lõpmatusse teravustamine. 105 mm makrotorul on teravustamisvahemik vaherõngaid kasutades kusagil 20cm ulatuses, 50mm Canoni puhul on see aga tunduvalt väiksem: sisuliselt peab ise liikuma teravasse alasse ning sõltuvalt rõngaste arvust (kogupikkusest), on teravustamisvahemik paarist sentimeetrist kuni peaaegu nullini (kogu vaherõngaste komplekti kasutamisel). Liikuvat objekti naljalt sedasi ei püüa.

Võttekaugus (kui kaugelt saad pildistada) varieerub sellest tulenevalt samuti: 50mm objektiivi puhul 36mm vaherõngaga on see ca 10cm, kogu komplekti puhul 4-5 cm. See ongi kombinatsiooni 50mm objektiiv + vaherõngad suurim miinus: proovi mõnd ujedat putukit paari cm kauguselt pildistada, ilma, et see putku paneks. 105mm makrotoru seevastu annab sulle vaherõngastega pildistamisel ca pool meetrit pildistamiskaugust, samuti on tal teravustamisvahemik kõvasti suurem.

AF ehk automaatteravustamine toimib 50mm objektiivi puhul vaid 1-2 vaherõnga kasutamisel, kogu komplekti ette pannes see pole enam võimalik ja toru jääb "saagima", seega tuleb manuaalselt teravustada. Sigma 105mm korral seda "häda" ei ole täheldanud.

 


 

Järeldus: põhimõtteliselt toimib küll ning 50mm fiksobjest saab vajadusel arvestatava makroobjektiivi. Samas üle ühe rõnga (20mm tundub paras) läheb asi juba liiga "keeruliseks" nii teravustamisel kui selles, et oled objektil liiga lähedal: putukas põgeneb. Selle ühe rõnga kasutamine aga võimaldab sul mitu korda lähemat pildistamist kui ilma selleta, samuti töötab talutavalt ka AF.

 

 

Testipildid on tehtud tubastes tingimustes, käest, kuid põhimõtteliselt annavad oma sõnumi edasi. Vähendatud täiskaadrid. Viimase pildi saab ka terava, kui kasutada statiivi või on raudne käsi. Viimane pilt näitab ka, et 50mm ja 105mm objektiivide puhul suurendusvõime on vaherõngastega tegelikult sama, vaid pildistamiskaugus on erinev, samuti 50mm puhul ei toimi AF.

Ilma vaherõngasteta
ID 1441
20mm vaherõngaga
ID 1442
36mm vaherõngaga
ID 1443
Kogu vaherõngaste komplekt (loe kommi)
ID 1444
Copyright foto.ok.ee :: See leht eksisteerib vaid arhiivi eesmärgil :: Visits: